Jak czytać semafory dwukolumnowe?

Na niektórych stacjach można spotkać „dziwne” semafory, których na próżno szukać w instrukcji Ie-1. Jak je czytać?

Chodzi o semafory z dwiema kolumnami, najczęściej podwieszone pod dachem peronu, chociaż czasami można je również spotkać stojące na słupie… Z lewej stronie 3 komory, z prawej 3 komory… W sumie 6. Jak na poniższym obrazku. Takie sygnalizatory znajdziesz między innymi w Częstochowie, Poznaniu, Radomiu…

Wiele razy słyszałem wręcz kłótnie, że co to do cholery ma być, w instrukcji nie ma takich semaforów! Czy aby na pewno?

Po pierwsze przypominam, że z instrukcji Ie-1 obowiązuje nas opis semafora, a nie obrazek. Więc „jedno światło zielone na semaforze” to jedno światło. Nie ważne w której komorze. W instrukcji na obrazkach zielone jest zawsze na samej górze. A przecież jest wiele semaforów, w których komora ze światłem zielonym jest w innym miejscu. Także obowiązuje nas wyświetlony sygnał na semaforze, a nie jak wygląda latarnia sygnałowa (przynajmniej póki jest zgodna z insrukcją Ie-1 §3 ust. 11 i 12.

No dobra, a czy faktycznie w jakiejś instrukcji, tak dla pewności, znajdziemy semafor o takim kształcie? Tak. Trzeba tylko poszukać głębiej i otworzyć instrukcję Ie-4 (Wytyczne techniczne budowy urządzeń sterowania ruchem kolejowym), a dokładnie §4 ust. 8. I co my tam mamy? A no jest nasz semafor! 

 

Także w wyjątkowych sytuacjach (brak widoczności, ograniczone miejsce itp) można stosować również takie semafory i są one jak najbardziej prawidłowymi urządzeniami. Jeszcze tylko wyjaśnienie tych kółeczek i kreseczek, co znaczą :)

 

Załącznik 2 do instrukcji Ie-4

Mam nadzieję, że chociaż trochę się rozjaśniło. 

Przypominam też, że dostępny jest w sprzedaży kurs przepisów i sygnalizacji! Jeżeli chciałbyś/chciałabyś poznać przepisy i mieć je wytłumaczone w przystępny sposób – zapraszam do zakupu – https://przepisypkp.pl

Oczywiście można uczyć się samemu czytając bezpłatne instrukcje, ale na kursie można zobaczyć na filmach jak teoria wygląda w praktyce a ja staram się wszystko tłumaczyć prostym i zrozumiałym dla wszystkich językiem :)

Chcesz zostać maszynistą…

Ale nie do końca wiesz co z tym powinieneś zrobić? Nie wiesz, czy…

  • …spełniasz wymagania zdrowotne?
  • …musisz ukończyć szkołę kolejową?
  • …poradzisz sobie na kursie?
  • …jeśli nie masz znajomości to masz szansę na pracę?
  • …jest to praca dla Ciebie?
  • Męczą Cię różne pytania, na które nie znajdujesz odpowiedzi?

Sprawdź e-book "Jak zostać maszynistą"

Podobało się? Zapisz się na newsletter!

Otrzymuj prosto na swoją skrzynkę informacje o nowych wpisach i ciekawych akcjach!

Leave a Comment