Skąd wziąć instrukcje kolejowe?

Czyli zacznij naukę już teraz!

5
1614
Instrukcje kolejowe

W przyszłości chcesz zostać maszynistą, ale nie masz żadnej wiedzy na temat kolei? Pozwól, że pokażę Ci najważniejsze instrukcje kolejowe, które musisz znać.

Im wcześniej zaczniesz zdobywać wiedzę, tym lepiej. No dobra, ale skąd czerpać informacje, jeżeli nie jesteś np. uczniem szkoły kolejowej, albo nie masz rodziców pracujących na kolei? Wbrew pozorom, to bardzo proste.

Instrukcje kolejowe online!

Większość najważniejszych instrukcji znajdziesz na stronie Polskich Linii Kolejowych. Oczywiście nie będzie to wszystko, czego potrzebujesz aby prowadzić pociąg, ale od czegoś trzeba zacząć. Oto moim zdaniem najważniejsze:

  • Instrukcja Ir-1 (ważna od 19 stycznia 2019) – znajdziesz tu wszelkie informacje dotyczące prowadzenia ruchu pociągów, postępowania w różnych sytuacjach, rodzaje rozkazów pisemnych i wiele innych.
  • Instrukcja Ie-1 – instrukcja sygnalizacji kolejowej
  • Instrukcja Ir-1a – tu znajdziesz informacje dotyczące prowadzenia ruchu pociągów z wykorzystaniem systemu ERTMS/ETCS poziomu 1
  • Instrukcja Ir-5 – o użytkowaniu urządzeń radiołączności pociągowej
  • Instrukcja Ir-8 – o postępowaniu w sprawach poważnych wypadków, wypadków i incydentów w transporcie kolejowym
  • Instrukcja Ir-9 – o technice wykonywania manewrów

To jedne z najważniejszych instrukcji. W ruchu towarowym dochodzą jeszcze między innymi przewozy przesyłek niebezpiecznych i kilka innych.

Bez dobrej znajomości tych dokumentów – nie masz nawet co marzyć o zawodzie maszynisty. Między innymi dlatego całe szkolenie trwa około dwóch lat ;)

Także życzę owocnej nauki i być może do zobaczenia na szlaku :)