Pociąg. Pociąg w Zakopanem!

Odkąd po głowie zaczął mi chodzić pomysł o zostaniu maszynistą, marzyłem o prowadzeniu pociągu po górskich szlakach. Czas spełnić marzenie.

Co prawda bardziej marzyłem o Bieszczadach, ale nie można wybrzydzać. W końcu udało się – robię szlak do Zakopanego! :)

Malownicze widoki… tu czuć prawdziwe piękno kolei…

Widoki zapierają dech w piersiach i aż chce się jeździć. Co prawda póki co trafiałem na ładną pogodę, więc i jazda była dość spokojna. Jednak gdy zacznie się prawdziwa jesień i zima – zacznie się robić wesoło. Cóż… Nikt nie mówił, że będzie łatwo.

Widok na Jezioro Żywieckie

Mimo, że jest to ciężki i wymagający szlak (szczególnie końcówka), to jednak wiele osób dałoby się pokroić, żeby tędy się przejechać. No i co się dziwić… Spójrzcie sami na te krajobrazy…

Jedynym minusem jest stan torów… Niecałe 190 km pociąg pokonuje w 5 godzin… Trochę dramat, chociaż często i tak szybciej, niż zakopianką ;) No i kolejny raz powtórzę – dla tych widoków warto poświęcić ten czas.

Dość ciekawym zbiegiem okoliczności pierwszą jazdę na zapoznanie szlaku zrobiłem dokładnie 5 lat po mojej wizycie w Muzeum Taboru w Chabówce. Koleje losu bywają przewrotne ;)

Cóż… Strasznie się jaram tym szlakiem i nie mogę się doczekać, kiedy znów na niego wyjadę. Nie wiem tylko jak długo nim pojeżdżę, bo w powietrzu czuć nadchodzące życiowe zmiany… ;)

Tak czy inaczej – do zobaczenia w Zakopanem w grudniu! :)

Podobało się? Zapisz się na newsletter!

Otrzymuj prosto na swoją skrzynkę informacje o nowych wpisach i ciekawych akcjach!

15 comments add your comment

 1. Fajnie masz, mam nadzieję że uda mi się kiedyś przejechać jakąś trasę w kabinie loka

 2. Szlak którędy?
  Od Krakowa czy od Żywca?Jak od Żywca to proszę podawać sygnał baczność po minięciu rozjazdów w Suchej Beskidzkiej,będę machał z lewej strony!Po chwili przyszła refleksja,że od Krakowa jest zamkniecie?

 3. Znaczy chciałeś jeździć na Ukrainie czy wąskotorówką? Bo w Bieszczadach nie ma linii normalnotorowej na terenie Polski.
  Linia do Łupkowa przebiega granicą pomiędzy Bieszczadami a Beskidem Niskim (Przełęcz Łupkowska właśnie rozgranicza te pasma) a Ustrzyki Dolne to Góry Sanocko-Turczańskie.
  Tak, wiem, że dla niektórych Sanok, Jasło, a nawet Rzeszów to już Bieszczady (no bo jak nie Tatry to znaczy, że Bieszczady ;))

   • E tam, zaraz nierealne… przecież można się zatrudnić w BKL albo kolejach ukraińskich. A jeśli z tym za dużo zachodu, to zostaje jeszcze przesunięcie granicy albo budowa normalnego toru gdzieś w polskich Bieszczadach i już pojawi się możliwość dojazdu bez zmiany pracodawcy ;)

 4. A co musiałbyś zrobić, żeby wyrobić sobie papiery na inny kraj? Np. na Czechy albo Niemcy? Bo rozumiem, że to nie jest tak jak kierowca TIRa – przejeżdza granicę i wszystko jest ok…

  • Zdać egzamin z języka i przepisów na obowiązujących na danym obszarze no i zatrudnić się u tego przewoźnika, aby wydał mu świadectwo maszynisty obowiązujące na tamtym terenie. No chyba, że polski pociąg wjeżdża do innego kraju, to oczywiście nie musi się zatrudniać u innego przewoźnika. Egzaminy tylko musi zdać.

 5. Mam pytanie odnośnie stacji w Zakopanem- mianowicie czy stacja ta też funkcjonuje jako stacja macierzysta dla maszynistów? Może jest tak tylko w sezonie kiedy uruchamianych jest więcej połączeń?
  Interesuje mnie jak to wygląda w tym rejonie, bo mieszkam na Podhalu i przymierzam się powoli do licencji.
  PS. Bardzo ciekawy blog i dużo praktycznych informacji.
  Pozdrawiam

Leave a Comment