Jak zdać egzamin na maszynistę

Przed Tobą egzamin w UTK (Urzędzie Terroryzowania Kolejarzy) i zapewne spory stres. Dlatego pokażę Ci dziś kilka z typowych pytań, stosowanych do oblania egzaminu. Nie daj się na nie nabrać!

Zdaję sobie sprawę, że polska kolej robi coraz bardziej pod górkę kandydatom na maszynistę. Później jest płacz, że brakuje pracowników, a przewoźnicy też średnio radzą sobie z przekazywaniem wiedzy. Dlatego żebyś nie wyłożył się na typowych pytaniach przygotowanych do uwalenia kandydata – oto mini poradnik.

Sygnały ręczne

Na tym wykładają się często nawet maszyniści z kilkuletnim stażem. Dostajesz na egzaminie pytanie o poniższy sygnał.

I oczywiście 3 odpowiedzi, tylko jedna jest prawidłowa:

REKLAMA
Reklama na blogu maszynisty

a: Do mnie
b: Ode mnie
c: Sygnał wątpliwy

Jeżeli zaznaczyłeś odpowiedź A – „Do mnie” – niestety nie zdałeś (z sygnalizacji trzeba mieć 100%).

Sygnał manewrowy „Do mnie” występuje jednocześnie z sygnałem dźwiękowym (dwa tony długie gwizdkiem lub trąbką). To nic, że w 90% nikt nie będzie wam podawał jednocześnie ręcznego i gwizdał gwizdkiem. Egzamin uwalony.

Kurs PrzepisyPKP

Pamiętaj, że aby łatwiej przyswoić wiedzę – możesz skorzystać z mojego kursu.

Sygnały na wagonach

Nie wiem nawet, czy obecnie wagony są wyposażone w chorągiewki w tylu kolorach. Niemniej jeśli zapis w instrukcji występuje – musisz go znać.

Sygnały stosowane do odwołania

To nic, że w ruchu pasażerskim najprawdopodobniej już na nie nie trafisz, bo zostało ich dosłownie kilka sztuk, gdzieś na bocznych torach.

Pytanie o dwa zielone prawie zawsze pojawia się na egzaminie.

Opuszczenie pantografów

Jeszcze do niedawna pantografy można było opuszczać przy prędkości max 60 km/h. W aktualnej instrukcji zapis ten został wykreślony, więc można opuszczać przy każdej prędkości. Pytanie może się pojawić z racji tego, że przepis obowiązuje od niedawna, więc można uwalić kursanta

Czego jeszcze się spodziewać?

Daj znać w komentarzu, na jakie głupie pytanie trafiłeś na egzaminie.

9 KOMENTARZE

  1. 1.Apropo syganu „Do mnie” to teraz nie jest prawidłowa odpowiedź sygnał wątpliwy. Zmienili na odpowiedź „sygnał niekompletny”.

    2. Ile ramion podnosi się na semaforze kształtowym ?
    Jedno ramię się podnosi, bo drugie opada …

    • Teoretycznie w instrukcji nie ma chyba czegoś takiego, jak sygnał niekompletny. Co nie znaczy że nie mogli sobie tak wymyśleć ;)

      Drugie pytanie nie powinno być na egzaminie dla maszynisty, bo nie musi znać budowy semafora, tylko jak wygląda wskazywany sygnał. I oczywiście spotkałem się z tym pytaniem, ale gdybym przez nie oblał egzamin – na bank bym się odwoływał.

  2. Odnośnie pantografów z predkosci poniżej 60 to nie chodziło o podnoszenie. Opuszczać można było z każdej prędkości…

    • Można było z każdej, ale awaryjnie. Jeszcze w tamtym roku wskaźnik Przygotowywania do opuszczenia zobowiazywał do zmniejszenia prędkości do 60.

  3. Nie zdawałem jeszcze egzaminu na świadectwo w UTK, ale słyszałem o pytaniu o sygnał D 8 „Dróżnik obecny na przejeździe kolejowo-drogowym lub przejściu”. Prawidłowa odpowiedź to „W PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. obowiązuje całodobowo podawanie sygnału nocnego”.

  4. Może ktoś jaśniej wyjaśnić o co chodzi z tymi dwoma zielonymi światłami ??

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj