Koniec maszynistów jest bliski? Autonomiczne pociągi.

Czyli czy zastąpią nas maszyny?

4
2800
Autonomiczne pociągi

W coraz większej ilości miejsc uruchamiane są tzw. autonomiczne kolejki. Czy dni maszynistów są policzone?

Spółka Fraport AG, operator lotniska we Frankfurcie, zleciła spółce Siemens dostarczenie w pełni autonomicznej kolejki osobowej Airval. System ma stanowić połączenie terminali 1 i 2 z nowym terminalem 3.

Airval to w pełni autonomiczny system transportu osobowego. Pociągi poruszają się na gumowych oponach na szynie prowadzącej. To rozwiązanie zapewnia wysoką wydajność systemu zasilania oraz niewielkie odstępy między pociągami.

Linia będzie miała 5,6 kilometra długości, dwa tory i trzy stacje. W ramach kontraktu firma dostarczy także 12, w pełni autonomicznych, dwu-segmentowych pociągów, wyposażonych w system kontroli Trainguard.

Siemens będzie także odpowiedzialny za wyposażenie torowiska, instalację drzwi ekranujących na stacjach, systemu komunikacji oraz wyposażenie zajezdni i systemu zasilającego. Dodatkowo, firma będzie świadczyć usługę serwisową przez okres 5 lat z możliwością przedłużenia o kolejne 5.

System Airval zostanie zaprojektowany i zbudowany w fabrykach Siemensa w Tuluzie we Francji. Autonomiczna kolejka ma rozpocząć pracę na lotnisku we Frankfurcie w 2023 r.

– Wybierając Siemensa postawiliśmy na sprawdzonych dostawców. Nowy transport pasażerski zwiększy komfort naszych klientów i znacząco poprawi funkcjonowanie węzła lotniska we Frankfurcie – powiedział dr Stefan Schulte, prezes zarządu w firmie Fraport AG.

 

– Od ponad 30 lat tworzymy i udoskonalamy systemy autonomicznego transportu osobowego na lotniskach. Frankfurt to drugi po Bangkoku kontrakt podpisany w krótkim czasie na najnowocześniejszy i niezawodny system Airval wraz z całą infrastrukturą – powiedziała Sabrina Soussan, szef branży Mobility w Siemens AG.

Wagoniki systemu Airval będą kursowały na lotnisku we Frankfurcie co dwie minuty, 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu. W godzinach szczytu kolejka może przetransportować w jednym kierunku ponad 4 tysiące pasażerów na godzinę. Maksymalna prędkość pociągu to 80 km/godz. Duże drzwi i szerokie przejścia ułatwiają wchodzenie i wychodzenie z wagonów i oferują dużo miejsca na bagaże. Informacja pasażerska oraz pokładowy Internet zwiększają komfort i wygodę pasażerów.

Autonomiczne pociągi Siemensa na świecie

Systemy autonomicznego transportu osobowego Siemensa działają już na lotniskach we Francji, Roissy Charles-de-Gaulle oraz Orly w Paryżu jak również na lotnisku O’Hare w Chicago. System Val jest również stosowany na liniach metra, na przykład w Lille, Rennes i Tuluzie oraz w Uijeongbu w Korei Południowej oraz Turynie we Włoszech.

Tekst pochodzi z informacji prasowej firmy Siemens

Czy powinniśmy się obawiać? Moim zdaniem jeszcze nie czas. Uruchomienie autonomicznego pociągu dalekobieżnego wymaga wielu zmian w infrastrukturze, więc raczej przez najbliższe 50-60 lat możemy spać spokojnie :)


Podobało się? Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowych wpisach, ciekawostki ze świata kolei i różnych ciekawych akcjach, które będą prowadzone na blogu – zapisz się do mojego bezpłatnego newslettera!

[grwebform url=”https://app.getresponse.com/view_webform_v2.js?u=hFApn&webforms_id=20078804″ css=”on” center=”off” center_margin=”200″/]