Bez tych osób pociąg nie pojedzie!

Wsiadając do pociągu mało kto zastanawia się, jak to jeździ. Większość wie, że ktoś ten pociąg prowadzi i ktoś sprawdza bilety. A często najważniejszymi osobami są ci, których nie widzimy…

Pracownicy kolei to nie tylko maszyniści i kierownicy/konduktorzy. Nie sposób jest wymienić wszystkie osoby, które są w jakikolwiek sposób zaangażowane w wyjazd pociągu i jego dalszą jazdę, dlatego też w tekście może się znaleźć sporo uogólnień i ktoś może być pominięty. Nie będę też tu mówił o inżynierach i osobach, które budowały lokomotywy. Proszę się nie obrażać z tego powodu :)

Pracownicy warsztatu

To oni robią wszelkie niezbędne przeglądy lokomotyw, składów EZT i wagonów. Najczęściej znają maszyny dużo lepiej, niż niejeden maszynista. Dzięki nim maszyny są w stanie jeździć, a gdy pojawia się jakaś usterka to sprawnie ją usuwają.

Serwis sprzątający

Ja wiem, że może czasami ciężko to zauważyć, ale uwierzcie – na stacjach początkowych ci ludzie uwijają się jak mrówki, żeby te stare wagony przynajmniej w miarę wyglądały. Często mają tylko kilkanaście minut, na uprzątnięcie wagonów które dopiero co wróciły z trasy, a już muszą jechać w dalszą podróż. Często to również osoby z tego serwisu dbają o to, żeby w wagonach była woda. Gdyby nie oni – wagony byłyby w dużo gorszym stanie (tak, da się).

Ustawiacze/Manewrowi

Żeby z kilku wagonów powstał pociąg, to trzeba go najpierw poskładać do kupy. To oni łączą wagony zgodnie z wymaganiami przewoźnika. Czy deszcz, czy śnieg, upał czy mróz – oni włażą między wagony i łączą je lub rozłączają. Ja na samą myśl, że muszę sam „urwać” lokomotywę i potem ją znowu podłączyć do wagonów mam gęsią skórkę. Oni robią takie numery kilkanaście/kilkadziesiąt razy dziennie.

Rewidenci

Odpowiadają między innymi za prawidłowe działanie hamulców w składzie oraz ogólnie za to, co związane z zestawami kołowymi. We współpracy z maszynistą wykonują próbę hamulca. I znowu – nieważne jaka pogoda, próbę trzeba wykonać i wyprawić pociąg. My siedzimy w ciepłej, suchej kabinie. Oni odwalają czarną robotę na zewnątrz. Jeżeli zauważą jakieś nieprawidłowości, mogą zezwolić na dalszą jazdę wyłącznie z ograniczoną prędkością, lub całkowicie wyłączyć wagon ze składu pociągu. Dzięki nim wiemy, że jesteśmy w stanie bezpiecznie prowadzić pociąg i zatrzymać się w odpowiednim miejscu. To ci ludzie z młotkami, którzy czasami stukają w koła na stacjach.

Dyżurny ruchu/Nastawniczy/Zwrotniczy/Dróżnik

Oni wszyscy odpowiadają między innymi za wyprawienie pociągu w odpowiednim kierunku, na odpowiedni tor itp. Obserwują, czy w składzie pociągu podczas przejazdu wszystko jest w porządku. Dbają o bezpieczne przejazdy przez przejazdy kolejowo-drogowe. Obsługują urządzenia sterowania ruchem oraz inne zabezpieczenia. Generalnie – dzięki nim pociąg jest w stanie bezpiecznie dojechać z punktu A do B.

To oczywiście tylko część zawodów, dzięki którym pociągi są w stanie bezpiecznie jeździć. Należałoby tu jeszcze ująć automatyków, toromistrzów, dyspozytorów różnego rodzaju, geodetów, elektryków, naczelników, instruktorów i wiele, wiele innych. Może kiedyś w innej notce :) Pamiętajcie, że żeby cała kolejowa maszyna sprawnie działała, niezbędna jest współpraca wielu malutkich trybików, którymi jesteśmy my – pracownicy różnych spółek kolejowych zatrudnieni na różnych stanowiskach.


Podobało się? Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowych wpisach, ciekawostki ze świata kolei i różnych ciekawych akcjach, które będą prowadzone na blogu – zapisz się do mojego bezpłatnego newslettera!

[grwebform url=”https://app.getresponse.com/view_webform_v2.js?u=hFApn&webforms_id=20078804″ css=”on” center=”off” center_margin=”200″/]

Podobało się? Zapisz się na newsletter!

Otrzymuj prosto na swoją skrzynkę informacje o nowych wpisach i ciekawych akcjach!

7 comments add your comment

  1. Mam prośbę czy mógłbyś przedstawić jak wygląda grafik maszynisty? Zastanawia mnie ile godzin maszynista pracuje i ile dni wolnego ma w miesiącu;)

    • Maszynista pracuje tyle, co każdy na etacie (my w IC akurat 8h mniej, nie wiem jak w innych firmach), więc jest to około 170 godzin w miesiącu. Przy 12 godzinnych służbach daje to około 15 służb w miesiącu. A że nie wszystkie są 12 godzinne, to w praktyce do pracy się wychodzi 15-18 razy w miesiącu. Plus ewentualne nadgodziny.

      • A to jest tak że masz na przykład 5 dni do pracy po 12 godzin A później 5 dni wolne?

  2. Nie zapomnij o elektromonterach, dzięki nim mamy w wagonach ciepło i dyspozytorach dzięki którym możemy w razie opóźnienia komunikować pociąg

  3. Czy mechanik na górce rozrządowej, przetokowy i maszynista dalekobierzny to jedno czy różnią się papierami i kwalifikacjami?

    • Mogą to być ci sami maszyniści. Mogą się różnić uprawnieniami co do taboru, który mogą obsługiwać. A na prywatnych bocznicach może to być nawet osoba bez uprawnień maszynisty.

Leave a Comment