Jak wyjechać na tor lewy

Wyjazdy na tor lewy, czyli jakby „pod prąd” stosowane są w różnych celach. Jak jednak powinno to wyglądać w praktyce?

Czasami zachodzi potrzeba ominięcia zdefektowanego na naszym torze innego pociągu, wyprzedzenia wolniejszego czy po prostu tor „właściwy” jest w remoncie. Wtedy pociąg może zostać wyprawiony na tor lewy, w kierunku przeciwnym do zasadniczego. Urządzenia sterowania ruchem mogą być przystosowane do takich jazd, ale bywa tak, że nie są.

Dziś chciałbym Ci pokazać kilka ważnych rzeczy na temat takich jazd.

Z filmu dowiesz się:

  • Jak rozpoznać blokadę przystosowaną do prowadzenia ruchu po jednym torze w obu kierunkach
  • Jakie warunki muszą być spełnione, aby wyjechać na tor lewy przy blokadzie przystosowanej
  • Kiedy niezbędny jest rozkaz pisemny N
  • Jak zdobyć ściągawkę z jazd po torze lewym

To oczywiście tylko wierzchołek góry lodowej, jeżeli chodzi o jazdę po torze lewym.

Mam nadzieję, że materiały bonusowe, o których mówię w filmie (jak i sam film) będą dla Ciebie przydatne!

WAŻNE:
Pamiętaj, żeby wpisując komentarz podać prawidłowy adres email, bo na tego maila zostanie wysłana informacja o bonusie!

Zostawiając komentarz wyrażasz zgodę na to, że dostaniesz ode mnie w ciągu 24 godzin maila z linkiem do bonusów.  Stanie się to bez względu na to, czy skomentujesz wpis, czy skorzystasz z funkcji “odpowiedz” reagując na komentarz innej osoby. Mail nie zostanie dopisany do żadnej bazy.

Chcesz łatwiej nauczyć się przepisów kolejowych?

Ale nie bardzo rozumiesz zapisy w instrukcjach?

  • Nie potrafisz zapamiętać zasad jazdy na sygnał zastępczy?
  • Rodzaje posterunków niewiele Ci mówią?
  • Nie wiesz kiedy jest niezbędny rozkaz na wyjazd na tor lewy?
  • Masz wrażenie, że instrukcje są zupełnie nieczytelne?

Sprawdź kurs "Przepisy i sygnalizacja!

Podobało się? Zapisz się na newsletter!

Otrzymuj prosto na swoją skrzynkę informacje o nowych wpisach i ciekawych akcjach!

71 comments add your comment

  1. Chciałbym zobaczyć odcinek omawiający zmiany, które aktualnie weszły (w czerwcu) do instrukcji Ie1.
    Ps. Przydałaby się ta ściągawka :D

  2. Ja chciałbym żeby pojawił się wpis o wskaźnikach o opuszczeniu patgorafu, nie pobieraniu prostu itp.

    • Podpisuję się pod tym. Opisz jazdy bezprądowe i przy opuszczonych patykach. Taki materiał będzie bardzo ciekawy.

  3. Dobra robota, a z tematów do omówienia polecam wyjazd składu manewrowego poza granice przetaczania.

    • Ten temat omówiłem w pełnej wersji kursu przepisypkp.pl ;) Niewykluczone, że kiedyś się tu też pojawi ;)

  4. Z jaką prędkością należy przejechać przez pe po torze lewym na sygnał Rm 1 „do mnie”.

  5. Myślę, że dobrym tematem byłoby podawanie sygnału Rp1 Baczność po ostatnich zmianach, dokładniejsze wyjaśnienie ustawiania W6a i b. Pozdrawiam :)

  6. Kolejny ciekawy materiał. Proponuję wyjaśnienie jak działa blokada stacyjna i jazdy na przebiegach na stacji.

  7. Witam, odnośnie przepisów to raczej nie potrzebuję filmu, ale chętnie bym zobaczył coś o czytaniu RJ. Pozdrawiam.

  8. Jeśli chodzi o sygnał Pc2 z której strony zapala się lewy to można łatwo zapamiętać że lewy jak jazda torem lewym albo jak mówili starzy kolejarze: od strony jakiej ma się serce.
    Jeśli chodzi o to skąd wiedzieć czy szlak jest przystosowany to że znajomości szlaku a te oznaczenia w RJ są tylko dodatkową opcją chyba że jedzie się szlakiem którego nie ma się znajomości.

    • A robiąc znajomość szlaku skąd wiesz, jaka jest blokada jak nie z rozkładu jazdy? ;) Nie można wszystkiego zwalać na „znajomość szlaku”. Informacja o blokadzie jest zawarta w rozkładzie jazdy i to jest podstawa. Później robią remont, zmieniają blokadę i co, pojedziesz po staremu, bo taką masz znajomość szlaku? ;)

      • Zapoznając szlak to się dowiaduję np od maszynisty prowadzącego i od niego dowiaduje się też np na co należy szczególnie uważać. A w SRJ też zdarzają się błędy.

  9. Może w kolejnym filnie coś o SBL i szczególnie problematycznym dla wielu o zgrozo nawet maszynistów instruktorów sygnale S3 a mianowicie czy ma wspomnianej blokadzie informuje nas o prędkości przy kolejnym semaforze czy tylko o 2 wolnych odatępach.

    • No w końcu bym musiał cały kurs tu wrzucić :D Bo tam właśnie o tym mówię ;) Ale może to będzie dobra lekcja pokazowa, jako kolejna ;)

  10. Bardzo fajny materiał, a jeśli chodzi o pomysł na kolejny film to można by omówić Rozkaz Pisemny O. Albo omówić Próbę Hamulca uproszczoną, jak i szczegółową oraz Hamowanie Kontrolne.
    Pozdrawiam

  11. Ja chciałbym zobaczyć filmik o tym jak ktoś wyżej wspomniał o jeździe bez prądowej oraz o opuszczaniu i podnoszeniu pantografów.

  12. Witam chciałbym by na filmach było omówione więcej cięższych sytuacji ruchowych tj. tor lewy, sygnały wątpliwe itd

  13. Przypomniało mi się, jak w dostępnych na internecie wspomnieniach maszynisty Pana Włodzimierza Dołubizno przeczytałem, jak kiedyś od stacji Gdańsk Wrzeszcz zrobił się korek, bo Autor odmówił wjazdu na tor lewy na sam sygnał zastępczy, a pani dyżurna była uparta i nie chciała mu dać rozkazu N („Wszyscy maszyniści tak jeżdżą, a pan ma jakieś problemy”).

  14. W tym instruktażowym filmie omawiany jest § 54 Prowadzenie ruchu jednotorowego dwukierunkowego po torze czynnym w czasie zamknięcia jednego toru szlaku dwutorowego z Instrukcji o prowadzeniu ruchu pociągów Ir-1 ( R-1 ) i § 14 Sygnał Pc2 z Instrukcji sygnalizacji Ie-1 (E-1). Od 8 minuty i 10 sekundy do 9 minuty i 31 sekundy trwania tego filmu zarówno maszynista jak i dyżurny ruchu popełnili błąd.
    Wyjaśniam:
    W §54 ust.9 czytamy „Pociąg przyjmowany z toru lewego i wyprawiany na tor prawy lub przyjmowany z toru prawego i wyprawiany na tor lewy nie może być przepuszczony bez zatrzymania go na posterunku zapowiadawczym, jeżeli sygnał na czole pociągu nie został odpowiednio zmieniony” Co to oznacza?
    Do 8.10 minuty wszystkie warunki do wyjazdu na tor lewy przeciwny do zasadniczego są spełnione.W momencie wyświetlenia się sygnału zezwalającego na semaforze wyjazdowym na wyjazd poc. na tor lewy przeciwny do zasadniczego, rozpoczyna się wyprawianie poc.( wyjazd ) na tor lewy, przed uruchomieniem tego poc.do obowiązków maszynisty należy zmiana osygnalizowania czoła poc z sygnału Pc1 na Pc2.
    W tym konkretnym przypadku nie zostało to wykonane przez maszynistę. Bardzo duży błąd,a następstwa i konsekwencje tego błędu mogą być różne. W symulatorze można to naprawić, wracając do momentu popełnienia błędu, a w rzeczywistości czasu nie da się cofnąć..Na tym filmie czas od momentu ruszenia poc. do momentu zmiany osygnalizowania poc. to około 81 sekund, a ile nieprzewidzianych rzeczy może się tu wydarzyć w tak krótkim czasie, pretensje będziemy mogli mieć tylko do siebie bo Instrukcje czytaliśmy po łebkach, a nie ze zrozumieniem tematu i sposobu postępowania.

    Błędem dyżurnego ruchu jest to, że nie reaguje na brak prawidłowego osygnalizowania czoła poc. w czasie jego wyprawiania ( wyjazdu ) na tor lewy przeciwny do zasadniczego, tym samym nie stosuje się do zapisów Instrukcji Ir-1 §45 ust.1 i 2 proponuję przeczytać, a ust.3 pkt 1 zacytuję:
    Ust.3 Podczas obserwacji jadącego poc. należy w szczególności zwrócić uwagę, czy: 1) pociąg jest przepisowo osygnalizowany.

    • Z jednej strony racja. Jest taki zapis i większość się do niego stosuje. Z drugiej – Ie-1 o sygnale Pc 2 mówi: „Oznaczenie czoła pociągu lub innego pojazdu kolejowego jadącego w kierunku przeciwnym do zasadniczego po torze szlaku dwu- i wielotorowego”. Co sugeruje, że należałoby w ten sposób osygnalizować pociąg dopiero po wjeździe na tor lewy, a na pewno nie w stacji, bo jednak osygnalizowowanie to zgodnie z opisem – obowiązuje na szlaku. Więc obawiam się, że tutaj instrukcje wymagają doprecyzowania. Niemniej zgadzam się, że zaproponowane przez Pana rozwiązanie jak najbardziej zwiększa bezpieczeństwo i powinno się je stosować.

  15. lepiej tłumaczysz jak nie jeden instruktor ale więcej przykładów by się przydało

  16. A jak w związku z Pana komentarzem dotyczącym Sygnału Pc2 potraktuje Pan z tej samej Instrukcji Ie-1
    Sygnał Pc1 ,, Oznaczenie czoła pociągu lub innego pojazdu kolejowego jadącego na szlaku jednotorowym, w kierunku zasadniczym po torze szlaku dwu- i wielotorowego”

  17. Witam, materiał o tym co należy zrobić kiedy dostaniemy informację o zahamowanym wagonie w składzie pociągu, pozdrawiam

  18. Ciekawym, prostym językiem opisana sytuacja dla kogoś kto zaczyna przygodę z koleją bardzo przydatna

  19. Bardzo ciekawie i prosto wytłumaczone.
    Zaproponowałbym w następnych materiałach jazdę na Sygnał Zastępczy.

    Super :)

  20. Ja bardzo chętnie zobaczyłbym materiały dot. następujących tematów:
    1. W czasie jazdy nocą: czy z jednym uszkodzonym reflektorem (nie da się naprawić) można jechać do końca, czy tylko do najbliższej stacji? Jak wygląda sprawa przy awarii dwóch reflektorów (np. oba dolne) lub jeden dolny i górny? Jakie jest postępowanie przy całkowitej awarii oświetlenia? Czy wolno w księżycową noc jechać np. 10 km/h?
    2. Czy jadąc np. 160 km/h i widząc 1000 m przed sobą samochody przejeżdżające przez przejazd (lub samochód stojący na przejeździe) maszynista powinien od razu rozpocząć hamowanie, czy podawać sygnał baczność i dopiero po jakimś czasie (jakim) i braku reakcji kierowcy samochodu rozpocząć hamowanie?
    3. Czy stojąc pod semaforem i widząc jadący z przeciwka pociąg właściwą reakcją byłaby jazda do tyłu celem zmniejszenia skutku ewentualnego zderzenia? Zakładam, że jadący w przeciwka pociąg też zauważył mnie stojącego pod semaforem i rozpoczął hamowanie, ale jest szansa, że nie wyhamuje.
    4. Jakie są zasady ustawiania tarcz manewrowych, na niektórych małych stacjach są (Ustroń Polana) a na większej on niej (np. Goleszów) nie ma wcale.
    5. Kiedy stosuje się semafory bez komory białego światła na dole, czyli bez możliwości wyświetlenia sygnału Sz (np. wyjazdowe semafory w Wiśle Głębce).
    6. Jak uruchomić na lokomotywie sygnał A1? Z filmików z SU45 widziałem tylko, że reflektory mają stany „włączony/wyłączony?
    7. Czy wyświetlenie pomarańczowego światła w górnej komorze semafora i zielonego należy traktować jako sygnał wątpliwy? Ciągle zgodny z opisem w instrukcji R1.
    8. Jak powinien zareagować maszynista widząc na torze lewym przeszkodę i widząc jadący z przeciwka pociąg. Czy informuje maszynistę tamtego pociągu radiotelefonem, czy uruchamia radiostop?
    Pozdrawiam!

  21. chciałbym zobaczyc informacje dotyczące poruszania się koparką dwudrożna na torach

  22. Omówienie wszystkich sygnałów wątpliwych i jak najlrpiej je rozpoznać bez długiego zastanawiania jak senafor rośnie w oczach :)

  23. Robisz dobrą robotę.
    Ciężko ogarnąć wszystko z samych instukcji.
    Pozdrawiam.

  24. W jaki sposób przyswoić sobie szybko wskazania wszystkich semaforów? Metodyka nauki, wskazówki… Z góry dziękuję :)
    Świetny film. Prosimy o więcej :)

  25. Wyjazd na tor niewłaściwy to chyba najważniejsze zagadnienie z ruchu. Fajnie, że przygotowałeś na ten temat film ;)

  26. Mógłbyś także zrobić lekcje o wskaźnikach ogólnoeksploatacyjnych ;)

  27. Fajny byłby materiał o manewrach na torze głównym itp.Ps czekam na ściągawke

  28. Poproszę o ową ściągawkę dot. rozkazu pisemnego N do nauki :) ’

    Fajnie, gdyby powstał film jak czytać Rozkłady Jazdy.

    pozdrawiam

  29. Poproszę o ową ściągawkę dot. rozkazu pisemnego N do nauki :) ’

    Fajnie aby powstał film odnośnie wszystkich przypadków rozkazów pisemnych.

    pozdrawiam

  30. No zdecydowanie przydałaby się jakaś ściągawka z czytania RJ i może dodatkowa z przewozu materiałów niebezpiecznych?

  31. Witam po wielu latach od nagrania filmu ale tematyka wciąż aktualna a lekarstwo na niestrawną Ir-1 poszukiwane, poproszę o ściągawkę dla przyszłych kierpociów

Leave a Comment