Depresyjnie

Czyli nie zawsze jest fajnie...

11
828

Zbliżają się Święta. To kolejny gorący okres, w którym wiele osób postanawia odebrać sobie życie. Również pod kołami pociągu.

Kilka tygodni temu, jeden z instruktorów w wywiadzie udzielonym Wyborczej użył takich słów:

Tym wszystkim, którzy chcą się rzucić pod pociąg, chętnie kupię mocny sznur i znajdę miejsce w lesie. Niech tam to robią.

A ja pytam – a gdyby to było Pana dziecko, instruktorze?

Bardzo możliwe, że tym wpisem podpadnę „prawdziwym maszynistom”, ale to bardziej ich problem niż mój.

Gdy tylko pojawia się informacja, że któryś z kolegów miał bliskie spotkanie z samobójcą – pojawiają się pierwsze opinie w stylu: debil, idiota, przez takiego chuja pociąg opóźniony, nie mógł się gdzieś powiesić itp. Fakt, jest to jakiś sposób odreagowania stresu. Człowiek pojawiający się nagle na torach potrafi podnieść ciśnienie.

Wszystko się pięknie mówi, póki problem nie dotyczy kogoś z najbliższego otoczenia. Bo co, gdy pod kołami znajdzie się Twój dobry kolega? Powiesz jego żonie, że mogła mu sznur kupić? A co, gdy Twoja córka wskoczy pod Twój pociąg? Dlaczego nie nauczyłeś jej wiązania stryczka?

Samobójstwa najczęściej spowodowane są depresją. Taką prawdziwą. Bo wiecie, to nie jest tak, że jest mi smutno, ale zjem czekoladę i mi przejdzie. To nie jest też tak, że „dzisiaj taka moda na depresję”. Ludziom chorym nie pomoże „nie martwi się, weź się do roboty, inny mają gorzej” i tym podobne „dobre rady”. I depresję należy leczyć. Ale jak młoda osoba, mieszkająca z rodzicami ma się niby wybrać do lekarza, gdy w wielu domach słychać ciągle o „świrach z psychiatryka”?

Ludzie wolą uciec od życia, niż mieć przez najbliższych przypiętą łatkę „świra”.

Staraj się pomóc!

Nigdy nie lekceważcie osób, które twierdzą, że chcą się zabić. To jest ich wołanie o pomoc. Nie bądźcie obojętni. Poniżej lista najważniejszych telefonów, dla osób zagrożonych samobójstwem i znajdujących się w ciężkiej sytuacji:

116 123 – Telefon zaufania dla osób dorosłych w kryzysie emocjonalnym

22 425 98 48 – Telefoniczna pierwsza pomoc psychologiczna

116 111 – Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży

801 120 002 – Ogólnopolski telefon dla ofiar przemocy w rodzinie „Niebieska Linia”

800 112 800 – „Telefon Nadziei” dla kobiet w ciąży i matek w trudnej sytuacji życiowej

Wiecie, to nie jest tak, że maszyniści zastanawiają się nad życiorysem każdego samobója. Nie, bo byśmy w końcu sami skończyli w ten sam sposób, co oni. Co nie zmienia faktu, że moim zdaniem nie powinniśmy z ręką na hamulcu czekać na kolejnego człowieka na torach. W miarę naszych możliwości powinniśmy działać. Ta obca dla nas osoba jest czyjąś rodziną. Być może kogoś z Twoich bliskich, być może Twoją.