Liście lecą z drzew…

Jesień to chyba najtrudniejszy okres dla maszynistów. Ciągły deszcz, leżące na torach liście… Jest trudniej niż zwykle.

Wydawałoby się, że to zima jest zmorą na kolei. I tak i nie. Z jednej strony gdy chwycą duże mrozy i spadnie dużo śniegu – wiele pociągów jest poopóźnianych, są problemy z uruchomieniem lokomotyw, na torach pojawiają się zaspy itp. Jednak to jesień jest dla nas – maszynistów najtrudniejsza i podczas tej pory roku pojawia się sporo niebezpieczeństw.

Przede wszystkim nasila się ilość samobójców. Wiadomo, przy takiej pogodzie depresja daje o sobie znać. Ale ich nie ma znowu aż tak dużo. Prawdziwe problemy zaczynają się już przy próbie ruszenia.

Piasek niezbędny!

Delikatnie ruszam nastawnikiem. Pierwsza pozycja, druga, trzecia… Słyszę jak koła zaczynają wpadać w poślizg. Sypię pod nie piachem… Czwarta pozycja,piąta… Mimo użycia piachu koła nie dają rady. Schodzę do zera. Pociąg pomału się toczy. I znowu pomału pierwsza pozycja, druga… I tak w nieskończoność. Zanim uda się osiągnąć rozkładową prędkość mija dobre kilkanaście, może kilkadziesiąt minut. Nie patrzę, bo walczę cały czas z poślizgiem. W końcu udaje się jechać w miarę normalnie. Niestety – semafor miga pomarańczowym światłem. To znak, że następny będzie kazał jechać ze zmniejszoną prędkością. Trzeba rozpocząć hamowanie dużo wcześniej niż zwykle. Także w połączeniu z piaskiem. Gdyby zestaw przy hamowaniu wpadł w poślizg, mógłby narobić sporo szkód – czasem konieczne jest nawet wystawienie wagonu lub wymiana lokomotywy. Delikatnie używam hamulca. Warunki są fatalne. Do tego doszła mgła na tyle gęsta, że właściwie najdalszą rzeczą jaką widzę, są wycieraczki tuż za szybą.

Przetaczamy się pomału przez stację. I znowu trzeba rozpędzić się do rozkładowej prędkości. I tak w kółko.

Takie to mamy uroki jesieni…


Chcesz zostać maszynistą…

Ale nie do końca wiesz co z tym powinieneś zrobić? Nie wiesz, czy…

 • …spełniasz wymagania zdrowotne?
 • …musisz ukończyć szkołę kolejową?
 • …poradzisz sobie na kursie?
 • …jeśli nie masz znajomości to masz szansę na pracę?
 • …jest to praca dla Ciebie?
 • Męczą Cię różne pytania, na które nie znajdujesz odpowiedzi?

Sprawdź e-book "Jak zostać maszynistą"

Podobało się? Zapisz się na newsletter!

Otrzymuj prosto na swoją skrzynkę informacje o nowych wpisach i ciekawych akcjach!

5 comments add your comment

 1. Cześć, Zastanawia mnie jazda we mgle. Jadąc samochodem, powinno się dostosować prędkość do panujących warunków na drodze. A jak jest na szlaku? We mgle rozpędza się skład do rozkładowej, czy „dostosowuje się prędkość do panujących warunków?

 2. takie dni w pracy jak opisane wyzej dają mocno w kość -taka cala sluzba to istna walka… pozniej to mozna sie poczuc jak po zejsciu z ringu

 3. Ale to jest właśnie fajnee. Na swój sposób oczywiście. Bo to jest jedna z tych rzeczy, która wyróżnia tą pracę – trudności, ogromna czujność itp. Nie ma monotonii, codziennie coś innego, inne sytuacje chociażby… A taka praca w biurze? Siedzą, piszą, przerwa. Siedzą, piszą, przerwa. i tak cały dzień. Jak dla mnie dramat.
  Dlatego właśnie nie wyobrażam sobie mieć inną pracę :)

Leave a Comment