FAQ, czyli najczęściej zadawane pytania

44
1732

Dostaję od Was sporo wiadomości, co mnie niezmiernie cieszy. Niestety nie każdemu jestem w stanie odpowiedzieć błyskawicznie, nie zawsze mam czas, żeby odpowiedzieć od razu. Dlatego w tym wpisie zbiorę odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Jakie warunki muszę spełniać, aby zostać maszynistą?

Wszystkie niezbędne informacje znajdziesz w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury. Jeżeli nie jesteś pewny, czy Twój stan zdrowia spełnia wymagania – skonsultuj się z lekarzem.

O tym w jaki sposób zostać maszynistą, pisałem już m.in. tutaj.

Ile kosztuje kurs/szkolenie?

Jeżeli dobrze trafisz – cały kurs zostanie sfinansowany przez przewoźnika. Niestety nie zawsze tak jest. Czasami będziesz musiał sam sfinansować sobie kurs na Licencję Maszynisty. Jego koszt to około 4 – 7 tysięcy, w zależności od ośrodka.

Czy kobieta może zostać maszynistą?

Może. Póki co jednak ze względu na obowiązujące przepisy – nie będzie mogła jeździć na składach wagonowych. Wiąże się to z wagą sprzęgu, który trzeba czasami samemu zarzucić, a przekracza on dopuszczalną wagę do dźwigania przez kobiety. Może coś się kiedyś zmieni, ale póki co coraz więcej mamy składów zespolonych, więc ten problem odpada.

Ile godzin pracuje maszynista?

Możemy pracować maksymalnie 12 godzin. Ale zdarzają się też krótsze służby. W sumie musimy przepracować konkretną ilość godzin w miesiącu, jak w każdym innym zawodzie. Na każdy miesiąc dostajemy również grafik, w którym jest zapisane w jakich godzinach pracujemy w danym dniu, gdzie i jakim pociągiem jedziemy.

Czy nagrasz przejazd trasą jakąśtam?

Jeżeli jeżdżę tą trasą – prędzej czy później nagram przejazd. Nie wszędzie mam jednak znajomość szlaku, więc do wielu miejsc nie dotrę. Cierpliwości.

Czy to Antares/Bolko/Konopnicka/jakiś inny pociąg?

Serio – nie przywiązuję wagi do nazw pociągów. Na co dzień posługujemy się numerami pociągów, natomiast nazwy dziś są takie, jutro inne. Nie ma się co z nimi zżywać ;)

Co tak „cyka” na Twoich filmach?

Jest to odgłos pracującego prędkościomierza Hasler. Działa przy pomocy mechanizmu zegarowego, stąd też cykanie.

Ile zarabia maszynista?

Dżentelmeni o pieniądzach nie rozmawiają, dżentelmeni pieniądze mają ;)  Zarobki zależą od wielu rzeczy i pracodawcy.

Czy masz profil prywatny na FB?

Mam, ale jak sama nazwa mówi – jest on prywatny (chociaż 90% rzeczy tam umieszczanych jest dostępna publicznie). Generalnie nie zbieram pokemonów, więc jeżeli nie znasz mnie osobiście, ale znajdziesz mój profil – ma on opcję „obserwuj”. Nie, nie dodam Cię do znajomych.

Póki co tyle, jeżeli macie jakieś inne pytania – piszcie na maila albo w komentarzach. W miarę możliwości postaram się odpowiedzieć.