Aby mieć więcej gotówki w portfelu, staramy się zaciskać pasa i rezygnować z niektórych zakupów, lub wybierać tańsze wersje produktu. Są jednak rzeczy, na których nie warto oszczędzać.

Oczywiście oszczędzanie jest bardzo ważnym aspektem naszego życia. W końcu każdy chciałby mieć mieszkanie, samochód i jakieś grosze na tak zwaną czarną godzinę. Ale jeżeli ktoś wmawia Ci, że powinieneś oszczędzać na wszystkim, co tylko możliwe – nie słuchaj go. Gość nie zna życia. Bo są rzeczy, na które lepiej nie żałować pieniędzy.

Nigdy nie oszczędzaj na tych produktach!

✅ Łóżko/Materac

To w łóżku spędzamy całkiem sporą część naszego życia. Niewygodny materac może spowodować nie tylko nasze niezadowolenie czy niewyspanie. Na dłuższą metę możemy nabawić się poważniejszych urazów, których leczenie będzie albo drogie, albo niemożliwe. A ból kręgosłupa na pewno nie ułatwia normalnego funkcjonowania. Inwestując w wygodne miejsce do spania, inwestujesz w swoje zdrowie i szczęście. A chyba warto wstawać z łóżka wypoczętym.

✅ Perfumy

Sam jeszcze do niedawna używałem wyłącznie jakichś tam popularnych dezodorantów, co to je intensywnie reklamują w telewizji, a po których miałem świeżo pachnieć przez 72 godziny. Na szczęście nie dowierzałem im i codziennie jednak brałem prysznic. Gdy tylko udało się odłożyć kilka groszy, zainwestowałem w perfumy. Trochę niepewnie, bo w końcu za najmniejszą buteleczkę trzeba było zapłacić ponad 200zł, ale… opłacało się. Zapach jest naprawdę trwały, a przy okazji bardzo dobrze działa na płeć przeciwną ;)

✅ Edukacja

Dookoła nas pełno ofert dotyczących szkoleń wszelakich. Jeżeli chcesz zdobyć rzetelną wiedzę – nie sugeruj się ceną. Przede wszystkim sprawdź w internecie opinie dotyczące konkretnej firmy. Nie bój się zadawać pytań. Jeżeli będą unikali odpowiedzi lub w jakikolwiek sposób Cię zbywali – olej takie szkolenie. Szkoda Twoich pieniędzy, bo najprawdopodobniej nie dostaniesz żadnej wiedzy, a być może nawet przestarzałe, dawno nieaktualne informacje. Szkól się w miarę możliwości u najlepszych. Kasa zainwestowana w wiedzę prędzej czy później do Ciebie wróci.

✅ Podróże

Biuro Podróży NoNameTravel ma tańszy o kilkaset złotych wyjazd w to samo miejsce, co jego duży konkurent? Jest taka możliwość. A teraz przypomnij sobie, jak to nie tak dawno temu mówili, że jakieś małe biuro podróży padło i nie mieli jak ściągnąć turystów do kraju. Jasne, dużemu też się to może zdarzyć, ale prawdopodobieństwo jest mniejsze, a i ich ubezpieczenie mocniejsze. No i duzi mają pierwszeństwo w rezerwowaniu lepszych hoteli i pokoi. Ja na wakacje jeżdżę odpoczywać, a nie stresować się każdą bzdurą. Dlatego też dla własnego komfortu wolę zapłacić za wyjazd więcej i mieć spokojną głowę.

✅ Sprzęt elektroniczny

Możesz niby kupić smartfon za 300zł w znanej sieci dyskontów spożywczych, ale zapewniam Cię – więcej wydasz później na leki uspakajające, niż to wszystko warte. Oczywiście tani sprzęt będzie działał i spełniał swoje podstawowe funkcje, ale jeżeli chcesz go trochę mocniej eksploatować – zaoszczędź te kilka stówek więcej i kup coś lepszego. I mówię tu zarówno o telefonach, laptopach, telewizorach itd. Kupujesz sprzęt, który powinien posłużyć Ci kilka lat. Serio, nie stać Cię na taniochę!

✅ Jedzenie

Gdzieś kiedyś usłyszałem albo przeczytałem hasło „nie dasz żołądkowi – dasz lekarzowi”. I niestety taka jest smutna prawda. Jeżeli będziemy chcieli koniecznie oszczędzać na jedzeniu, to prędzej czy później nasz żołądek się zbuntuje. Uwierz, wiem co mówię. Kup sobie lepszą wędlinę, ser czy co tam lubisz. Dziś zapłacisz więcej, ale Twój organizm Ci za to podziękuje. Pamiętaj – masz jedno życie, szkoda czasu żeby przesiedzieć je na kibelku, walcząc z wczorajszą niezbyt świeżą kolacją.

 ✅ Antykoncepcja

Jeżeli oczywiście stosujesz, to wiesz jaki jest główny cel środków antykoncepcyjnych. Oprócz zapobieganiu ciąży i chorobom wenerycznym, fajnie by było, gdyby nie zabierała zbyt wiele przyjemności. Nie wiem jak Ty, ale ja nie ufałbym tanim prezerwatywom sprzedawanych z witryny kiosku, gdzie wystawione są na ciągłe działanie słońca itd. No nie, po prostu nie. Poza tym kolega mówił, że te tanie strasznie śmierdzą. Na bezpieczeństwie i przyjemności nie można oszczędzać!

✅ Ubezpieczenie sprzętu

Rzecz, która mnie niezmiennie bawi i przeraża jednocześnie. Wiele osób kupuje drogie smartfony, laptopy, tablety i inne bzdety. Często wydają na nie średnią krajową pensję albo i więcej. I nie kupują do nich ubezpieczenia za 200-300zł. A potem jest płacz, że wymiana zbitego wyświetlacza jest taka droga. Stosuj zawsze zasadę – stać Cię na sprzęt, to stać Cię również na ubezpieczenie go. To raptem kilka stówek, a masz spokój w razie jakiegokolwiek uszkodzenia, które przy coraz delikatniejszych sprzętach zdarzają się dość często.