Jak jechać na sygnał zastępczy

Z doświadczenia (i waszych odpowiedzi) wiem, że młodym kursantom najwięcej problemów sprawiają wjazdy i wyjazdy na sygnał zastępczy oraz rozkazy pisemne. Postarajmy się to zmienić!

Sygnał zastępczy (przez niektórych nazywany rownież „przestępczym”) daje dyżurnemu ruchu możliwość wyprawienia pociągu nawet w przypadku, gdy urządzenia sterowania ruchem kolejowym nie działają prawidłowo. W skrócie – może Cię wyprawić tak, jak powinien, ale może się pomylić i wpuścić Cię na tor zajęty przez inny tabor. Głównym zabezpieczeniem jest wtedy Twój oraz jego wzrok.

Dziś chciałbym Ci pokazać, że tak naprawdę nie jest to aż tak skomplikowane :)

Z filmu dowiesz się:

REKLAMA
Reklama na blogu maszynisty
  • Co NIE JEST sygnałem zastępczym
  • Co JEST sygnałem zastępczym
  • Jakie warunki trzeba spełnić, aby wjechać do stacji na sygnał zastępczy
  • Z jaką prędkością jechać i jak długo ją utrzymywać
  • Jak zdobyć ściągawkę z opisem wjazdów i wyjazdów na sygnał zastępczy
  • Jak zdobyć dostęp do wersji DEMO kursu „Przepisy i sygnalizacja”

To tylko krótka lekcja pokazująca wjazd do stacji. Mam nadzieję, że materiały bonusowe, o których mówię w filmie (jak i sam film) będą dla Ciebie przydatne!

WAŻNE:
Pamiętaj, żeby wpisując komentarz podać prawidłowy adres email, bo na tego maila zostanie wysłana informacja o bonusie i wersji demo kursu!

Zostawiając komentarz wyrażasz zgodę na to, że dostaniesz ode mnie w ciągu 24 godzin maila z linkiem do bonusów.  Stanie się to bez względu na to, czy skomentujesz wpis, czy skorzystasz z funkcji “odpowiedz” reagując na komentarz innej osoby.

78 KOMENTARZE

  1. Myślę, że ciekawie byłoby poczytać na blogu czy też obejrzeć o stricte Pana pracy. Może jakieś nietypowe sytuacje, coś związane z taborem przemyślenia itp. Nie gorszym pomysłem były ponownie cabwiev.
    Pozdrawiam :)

      • Jeżeli całym składem należy wyjechać z odcinka obowiązywania sygnału zastępczego to w poprzednim filmie o unieważnieniu blokady też powinieneś przyspieszać do rozkładowej dopiero po wyjechaniu całym składem ze stacji a nie po minięciu czołem semaforów wjazdowych z przeciwka.
        Z tymi pokazywanymi przykładami np zielone ciągle, pomarańczowe ciągle i białe migające to też są sprzeczności do tego czy można jechać na taki sygnał watpliwy ponieważ np Związek zawodowy maszynistów twierdzi że białe migające światło unieważnia resztę wskazań semafora. Tak przynajmniej ZZM broni maszynistów z TLK w wypadku pod Szczekocinami gdzie zarzucano im jazdę prawym na SZ z W24.

        • Ale zauważyłeś zapewne (albo jednak nie), że na wymienionym przez Ciebie filmie zanim przekroczę 40 km/h to jednak przejeżdżam kawałek. A nie wiesz, ile wagonów mam na haku i czy w ogóle jakieś ;)

          Co do bzdury którą mówisz o białym migającym – w aktualnych instrukcjach nie ma nic takiego, a na szczęście jeździmy według tego, co napisane w instrukcji (A tam jest wyraźnie napisane czym jest sygnał zastępczy i kiedy pozwala na jazdę), a nie według tego co wydaje się panom z ZZM. Nigdzie w żadnej instrukcji (a zaczynałem naukę chwilę po wypadku pod Szczekocinami) nie ma informacji o tym, żeby białe migające miało kasować wszystko co na semaforze. Także słuchaj pasożytów z ZZM, to na pewno daleko zajedziesz ;)

          • Po pierwsze ja nie słucham tego co mówi ZZM lecz jedynie weryfikuje ponieważ w każdej wersji jest ziarno prawdy gdyż zasadniczo SZ pali się z czerwonym światłem a czerwone to nie sygnał wątpliwy lecz sygnał stój i taki zestaw świateł jest ważny a to potwierdzałoby wersję ZZM że białe migające uniewaznia reszte wskazań semafora.
            Po drugie to ty daleko nie zajedziesz jak się będziesz sugerował tylko instrukcją bo jak ci już kiedyś napisałem tam nie ma jednoznacznie odpowiedzi na wszystkie pytania.
            Oczywiście nic się złego nie stanie jak zarząda się rozkaz aniżeli jechać na taki wg ciebie wątpliwy sygnał zastępczy ale z drugiej strony sam pisałeś że za ostrożność też można mieć kłopoty gdyż mogą oblać za rozkaz N na unieważnienie blokady na lewym torze (co jest chore bo za takie coś nie powinien nigdy maszyniście włos z głowy spaść ponieważ nic złego się nie stanie a nawet wręcz przeciwnie bo pojedzie się tylko bezpieczniej. Gorzej gdyby było odwrotnie że miał mieć N a miał S albo na prawy miał N) tylko nie zdziw się jak ktoś pojedzie na S a coś się stanie to nagle będą mówić że miał mieć N przedstawiając te argumenty o których pisałem zwłaszcza kiedy komuś będzie zależało na tym aby winą obarczyć pracowników.
            Ty widocznie za krótko pracujesz i uważasz że znając instrukcje to wiesz wszystko najlepiej-to normalne. Popracujesz dłużej to zrozumiesz i sam się przekonasz.

  2. Ja bym chciał zobaczyć najczęściej źle wypełniane rozkazy (pomijanie w nich tarcz zaporowych i inne które spotykasz) ;)

  3. Ciekawy byłby temat rozkazów, wypełniania ich przy pojedynczej lub podwójnej obsadzie i różne ciekawe sytuację z tym związane.

  4. Nadal czekam optymistycznie na cabview z widokiem na nastawniki na kanale. No i świetnie byłoby zobaczyć jakiś film, w którym wytłumaczyłbyś szczegółowo teorię i praktykę sterowania poszczególnymi EZTami w KŚ :)

  5. Fajnie by było poczytać o sytuacjach całkiem niestandardowych. Może także takie, które zdażyły się innym mechanikom, o których krążą legendy ;-)

  6. Cześć. Mam pytanie o Twoją pracę w KŚ. Czy służbę zaczynasz zawsze w bazie KŚ niedaleko dworca w Katowicach czy jest to możliwe gdziekolwiek indziej? I na jakich trasach jeździsz najczęściej? Czy macie linie przypisane czy rotują Was po wszystkich? Dziękuję

    • Z racji tego, że mieszkam w Katowicach – zaczynam w Katowicach. Nie zawsze „w bazie”, czasami bezpośrednio w peronie. Natomiast jest kilka „gniazd”, więc osoby z okolic Częstochowy zaczynają w Częstochowie, są jeszcze gniazda w Zawierciu, Gliwicach, Rybniku i Bielsko-Biała. Linie po których jeździmy zależą głównie właśnie od tego, w jakim gnieździe jesteśmy. Katowice z racji położenia jeżdżą na większości linii.

  7. Witam, ja z kolei najchętniej oprócz filmów cabview (tych z KŚ również więcej filmów z czasów gdy Pan pracował w IC o ile się zachowały takowe ;) [najlepiej takie długie ponad godzinne filmiki ]) zoaczyłbym jakiś filmik o sposobie wypełniania karty pracy (jak to Pan wypełnia krok po kroku bo instrukcja nic mi nie mówi) no i coś w stylu dzień z życia maszynisty KŚ od przyjścia do dyspozytorni przed rozpoczęciem służby aż po jej zakończenie. :)

    • Z IC niestety żadne poza tymi, które już są na YT się nie zachowały ;) Kart pracy na szczęście w KŚ nie mamy, więc będzie ciężko. Poza tym co zakład to i tak wypełniał inaczej, więc tu ciężko coś sensownego nagrać. Ale kto wie, może coś kiedyś spróbuję (jakieś czyste karty mi jeszcze zostały ;))

  8. Najlepsze byłyby cabviewy z widokiem na pracę maszynisty :) nie pogardziłbym także ciekawostkami kolejowymi ?

  9. Właśnie to są najlepsze formy filmów. Takie krótkie, proste wytłumaczenia przepisów kolejowych po kolei. Oczywiście jakieś filmiki z życia maszynisty też nie byłyby złe ! :)

  10. Fajnie Pan opowiada jednak w zasadzie nie dowiaduję się nic ponad to co jest na stronach PKP PLK czyli na styku dyżurny ruchu maszynista intersują mnie bardziej uregulowania wewnętrzne np.czas pracy ,znojomość szlaku pojadę lub nie pojadę ,postępowanie z rozkazami pisemnymi doręczonymi przez dyżurnych ruchu,usterki z którymi można jechać a niewolno np.uszkodzenie prędkościomierza kiedy maszynistę obowiązuje przygaszanie świateł,zgłoszenie gotowości pociągu do jazdy itp,itd.Pozdrawiam!

    • No ciężko opowiadać o przepisach coś więcej, niż w instrukcjach ;) Na pocieszenie dodam – na stronach PLK nie ma filmów z jazdy ;)

      Uregulowania wewnętrzne mają to do siebie, że są… wewnętrzne ;) Ale postaram się coś przemycić :)

  11. Chciałbym zobaczyć film poświecony takim największym lękom przed pracą, największe obawy, zwątpienia. Takie typowe „strachy” które każdy „nowy” ma w głowie. :D
    Pozdrawiam

  12. Fajny byly by filmiki ,,dzień w pracy maszynisty,, czyli jak wygląda od samego początku Twój dzień w pracy no i może właśnie jakieś luźne rozmowy z innymi maszynistami jakie oni mają zdanie na temat swojej pracy. Miło patrzeć na to co robisz, pozdrawiam ?

  13. Cześć. Mnie interesowała by np. prezentacja Waszego taboru. Najbardziej interesuje mnie jak sprawują się u Was 14WE z racji tego, że w SKM na nich jeździłem. Pozdrawiam

  14. Często zdarza się, ze wjeżdżając na SZta dyżurny ruchu nie wypowiada tych magicznych słów, jaka jest przyczyna wjazdu na SZ, oraz na jaki tor wjeżdżamy. Jak postępujesz w takiej sytuacji? Sam pytasz?

    • Tak, wtedy sam dopytuję (chyba, że przyczyna jest mi znana, bo na przykład wjeżdżam z toru lewego przy którym jest tylko sygnalizator Sz albo wyjeżdżam na szlak jednotorowy, to nie pytam o numer toru ;))

  15. Witam. Interesuje mnie temat egzaminu. Na co szczególnie zwrócić uwagę? Czego można się spodziewać? Bardzo ciekawe są również opowieści z dnia maszynisty i jak radzić sobie z najczęściej występującymi usterkami na taborze.
    Pozdrawiam ?

  16. Witam, podpinam się do reszty.chętnie zobaczę dokładne wypisanie wszystkich rozkazów. Nie wiem czy to jest możliwe, ale fajnie by było opisać jak grać w symulator maszynisty, bo dla poczatkujacych jesr to bardzo ciezkie do ogarniecia.przede wszystkim opis sterowania. Pozdrawiam

  17. Może mógłbyś pokazać jak zachować się w sytuacji porwania pociągu, lub kiedy przez ASDK maszynista musi podejmować decyzję czy kontynuować jazdę czy nie.

  18. Ja bym się chciał dowiedzieć jakie dokumenty (i jak) pan jako maszynista wypełnia przy przyjmowaniu służby, podczas wypełniania obowiazkow i przy końcu służby.

  19. Osobiście chciałbym zobaczyć filmy dotyczące budowy i rozwiązań technicznych w nowoczesnym taborze, na ktorym Pan pracuje na codzień. Pozdrawiam.

  20. Witam. Sprzęganie pojazdów (jak podłączyć kabel od np grzania) Łączenie pojazdów z napędem do innych. Sytuację awaryjne kiedy to nasz pojazd uległ awarii i trzeba go ściągać za pomocą innego, lub też przeciąganie przy braku napięcia.

  21. Witam. Fajnie byłoby zobaczyć filmik typu 'Dzień z życia maszynisty’ – od przyjścia do pracy, przyjęcia lokomotywy itp. Pozdrawiam.

  22. Ja bym chciał więcej opowiadań o różnych dziwnych, nietypowych sytuacjach na szlaku. Cabview jak najbarsziej na tak. I może więcej wskazówek dla młodych adeptów tego zawodu. Pozdrawiam

  23. Pracuję przy tworzeniu urządzeń SRK i Twoje filmy są bardzo przydatne. Chętnie zobaczył bym więcej filmów omawiających wydawanie rozkazów, co to jazdy pociągowe, manewrowe, jak wygląda utwierdzanie przebiegu, itd. Instrukcje jeżeli chodzi o tą tematykę są bardzo mało obrazowe, a symulator pozwala łatwo zrozumieć i zapamiętać pewne pojęcia.

  24. Fajny kanał na YT i blog. Co do tego materiału, to mnie wielce zaskoczyłeś. Wielokrotnie słyszałem że za sygnał zastępczy (dopuszcza się) może być podany w absolutnie w dowolny sposób, o ile elementem składowym jest pulsujące światło białe (matowe). Widać albo to są bajki albo nielegalne praktyki. Skoro jedyną alternatywą dla klasycznej „szyszki” jest podanie dowolnego sygnału wątpliwego uzupełnionego o mrugające białe. Czy samo mrugające białe to zamiennik Sz czy jedynie sygnał wątpliwy.

    Mam pytanie czy będzie odcinek poświęcony starej szczątkowej sygnalizacji jak np. 6-komorowej gdzie można było zobaczyć podwójne zielone światło ? I innej unikatowej sygnalizacji która występuje tylko w niektórych miejscach np. S1a

  25. może jakiś filmik jak to jest wyjazd poza w5? Kiedy rozkaz, kiedy brak oraz co jeśli tor prawy jest nie przystosowany do prowadzenia ruchu w obu kierunkach a lewy np. zamknięty.

  26. Bardo fajne filmiki. Szkoda że tak późno na Ciebie trafiłem. Rób dalej to co robisz bo widzę że spełniasz się w tej pracy i w prowadzeniu tego bloga. Pozdrawiam.

  27. Super ciekawy materiał, dziś zobaczyłem to pierwszy raz i jestem pod ogromnym wrażeniem, to genialny pomysł, na pouczenia, szkolenia idealny materiał, może kolejne filmy o usterkach lokomotyw, ezt?

  28. Super robota. Filmiki jak i omówienie bardzo przejrzyste :))) aż chce się oglądać. Interesujący filmik byłby takim zlepkiem różnych sytuacji na torach. Coś pod kątem obecnych symulatorów dla maszynistów które mamy co roku. Pozdrawiam

  29. Witam,

    Najgorsze dla mnie te rozkazy. Rozpoczynam przygodę z koleją. Czytam ta ir1 i czarna magia, bardzo proszę o pomoc w wyborze paragrafów potrzebnych dla maszynisty. Chcę zdobyć cała wiedzę i cieszyć się z pracy maszynisty. Bardzo Ci dziękuję :)

    Świetny pomysł z prowadzeniem kursów, bardzo klarownie tłumaczone przepisy.

    Pozdrawiam

  30. Bardzo podoba mi się to co robisz.
    Ja spełniam swoje marzenia i jestem na świadectwie Mszynisty IC.
    Jestem jus po warsztacie jeździe za obserwatora i kursie teoretycznym. Rozpocząłem jazdy pod nadzorem i sprawia mi to wielka satysfakcję.
    Trochę mam mętlik w głowie po kursie teoretycznym, chodzi o przepisy i dla tego poszukuję czegoś co ułatwi zrozumienie zawiłych treści.
    Co by się jeszcze przydało w zasadzie dużo pokazałeś może coś jak radzić z usterkami na słynnych eu i EP 07 tych ze starą szafa ale nie wiem czy innych by to zaciekawiło.
    Pozdrawiam maszynista stażysta Zbyszek

  31. Witaj. Oprócz ściągawki z jazdy po torze lewym, miałbyś jakieś dotyczące znaków i sygnałów? z tym że nie chodzi mi o „gołe” definicje każdego z sygnałów, a bardziej pokazanie tych podobnych do siebie i wyszczególnienie ich różnic i opisanie ich znaczenia
    np zielone u góry i pomarańczowe na dole – jedno z pasem zielonym pod sygnalizatorem, a drugie bez tego pasa, lub z pasem pomarańczowym.
    Z racji, że póki co, tylko gram w simrail (z chęcią zostania
    w przyszłości maszynistą, byłoby to ciekawą formą nauki tych sygnałów, nie tylko „na sucho” z kartki, ale również w trakcie jazdy w symulatorze. Serdecznie pozdrawiam :)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj